Instagram Hikaye Nasıl Kullanılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, piyasaya sunulduğu andan itibaren yeniliklere ayak uydurarak sürekli güncel kalmayı başarmış, yükselişine hızla devam etmiştir. Mark Zuckerberg tarafından satın alındığı tarihten bu yana güncellemeleri ve yeni özellikleriyle kullanıcılarını farklı hissettirmeyi başarmıştır. Son eklenen özelliklerden biri olan Instagram hikaye, kullanıcıların yükleyecekleri fotoğraf ve videoları 24 saat boyunca yayınlamasına olanak tanımaktadır. Süresi dolan görsellerin otomatik olarak silindiği hikaye özelliği ilk olarak Snapchat uygulamasında yer almıştır.

Instagram Hikaye Nedir?

Instagram kullanıcıları tarafından 10 saniyelik fotoğraf veya video yükleme fırsatı sunan ve 24 saatlik bir gösterim süresine sahip “snap” özelliğine Instagram hikaye denir.

instagram-hikaye-nasil-kullanilir

Son güncellemeler ile birlikte kullanıcıların Snapchat uygulaması üzerinden tanışmış olduğu “snap” veya “story” özelliği ile kavuşmasını sağlayan Instagram, kimilerine göre taklit ederek kitlesini artırmaya yönelik bir hamle yapmıştır. Snapchat kullanıcıları tarafından kullanılabilen “story” özelliği; farklı efektleri ve süreli paylaşımlara olanak tanıyan kuralları ile dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktaydı. Instagram kullanıcıları ise “story” özelliklerinden faydalanabilmek, animasyonlu efektlerle fotoğraf kareleri yakalamak için Snapchat indirmek zorundaydı. Mark Zuckerberg tarafından satın alındıktan sonra ise Snapchat’in hakim olduğu kitleye ulaşmak amacıyla Instagram’a hikaye ekleme özelliği getirilmiştir. Böylece insanlar tek bir platform (Instagram) üzerinden hem fotoğraf ve videolarını dünya üzerindeki herkese ulaştırabilmekte hem de 24 saat sonunda silinen kısa görseller paylaşabilmektedir.

Instagram Hikaye Nasıl Yüklenir?

Instagram’a hikaye eklemek için iki yol bulunur:

  1. Instagram’dan doğrudan çekmek
  2. Galeri’den görsel eklemek

instagram-hikaye-nasil-eklenir

Instagram ana sayfasının en üst kısmına yerleştirilen hikaye özelliğini kullanabilmek için profil resminize dokunmanız yeterli olacaktır. Eğer takip ettiğiniz hesapların paylaştığı hikayeleri izlemek istiyorsanız, herhangi bir profil resmine dokunmalısınız. Tıklama sonrası paylaşılan hikayeler arka arkaya gösterilecektir. Instagram hikaye ekleme işlemleri için sırasıyla şu adımları izlemelisiniz:

  • Profil resminize dokunun.
  • Sol alttaki Galeri seçeneğine dokunun.
  • Galeri’den bir fotoğraf veya video seçin ve yükleyin.

Eğer anlık hikaye çekip yüklemek istiyorsanız:

  • Ortadaki butona basılı tutarak videonuzu çekin.
  • Hemen yüklemek istemiyorsanız, “Kaydet” butonuna basarak Galeri’ye yükleyebilirsiniz.
  • Hemen yüklemek istiyorsanız, sağ alttaki “İleri” butonuna basarak hikayenizi ekleyebilirsiniz.

instagram-hikaye-ozelligiBir Cevap Yazın

10 − Bir =

Hemen Ara