İnovasyon Nedir ve İnovasyon Örnekleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

İnovasyon, buluş ile ticarileşme çarpımıdır. Bir fikrin tek başına bir değeri yoktur. Fikirler ucuzdur. Fikirler, ancak ticarileştiğinde değerli olurlar. Dolayısıyla fikirlerin ticarileşmesine inovasyon denir.

Niçin buluş ile ticarileşmenin toplamı değil de çarpımı dedik? Çünkü, eğer buluş (fikir) veya ticarileşme ikilisinden birine sahip değilseniz onun yerine koyulacak birim değer sıfırdır. Sıfır ile bir şeyin çarpımı yine sıfır olacaktır. Yani, ortaya inovasyon çıkmayacaktır. Örnek verecek olursak, iPod fikrini ortaya çıkmasına sebep olacak ürün olan MP3, Apple tarafından bulunmamıştı. MP3, Alman şirketi Fraunhofer-Gesellshaft tarafından bulunmuştu. Ancak Apple’ın inovasyonu, harika bir şekilde ticarileştirmeyi kullanmasıyla olmuştur. Bu sebeple, inovasyonun tanımı için söylenebilecek şey, inovasyon için yeni bir fikir ile birlikte bu fikrin ticarileşmesi ve dünyada değer katabileceği bir müşteri kitlesine ulaşması gerekmektedir.

İnovasyon Çeşitleri

İnovasyonun, terminolojide pek çok çeşidi vardır. Biz, 5 çeşidi de açıklayalım. Bunlar; teknoloji inovasyonu, süreç inovasyonu, pazarlama inovasyonu, organizasyonel inovasyon ve iş modeli inovasyonu’dur.

  • Teknoloji İnovasyonu
  • Süreç İnovasyonu
  • İş Modeli İnovasyonu
  • Pazarlama İnovasyonu
  • Organizasyonel İnovasyon

İnovasyon Örnekleri

Bu bölümde markaların, üretmiş oldukları bazı inovasyonlardan bahsedeceğiz. Bu inovasyonlar, hem kendimizi tanıma hem de dünyayı tanıma yönünden ufak da bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Gelin, ufuk açıcı bazı inovasyonlardan bahsedelim…

iTunes İnovasyonu

Apple, iTunes ile yaptığı şey çok basitti. Şarkı başı 1 Dolar’a kullanıcılarının bu şarkılarını indirebilmesine olanak verdi. 1 Dolar’a şarkı satın almak kulağa çok hoş geliyordu. Böylece hem yasal bir şekilde şarkıyı indirmiş oluyor hem de sadece sevdiğiniz şarkıları indirebilme imkanını yakalamış oluyordunuz. İşte bu bakımdan, Apple’ın kullanıcılar için yaratmış olduğu değer yüksekti ve bu gerçekten olağanüstü bir başarı elde etti. iTunes İnovasyonu olarak tanımladığımız bu inovasyon çok başarılı bir iş modeli inovasyonu örneğidir.

Parmak İzi Okuyucu İnovasyonu

Cep telefonları, ortaya çıkmasından sonra teknolojinin gelişmesi ve zamanın ilerlemesiyle “akıllı telefon” diye tanımlanır hale geldiler. Normal cep telefonlarının akıllı telefon haline gelmelerindeki hemen hemen tüm süreç inovasyondur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hem bir fikir/buluş mevcut hem de büyük bir ticarileşme vardır. Her sene milyonlarca telefon satılmakta ve Apple, Samsung, Huawei, LG gibi markalar büyük bir rekabet içerisindeler. Her marka yeni bir inovasyonla piyasaya çıkmakta, rakibini geçmeye çalışmaktadır.

İşte tam da bu noktada, akıllı telefonların her yeni modelinde yeni bir inovasyonla karşımıza çıkmaktadır. Bu inovasyonlarından biri parmak izi okuyucu inovasyonudur. Parmak izi okuyucu patentini alan marka yine Apple’dır. Apple, bu patenti 2013 yılında almıştır. Şu günlerde ise parmak izi okuyucu olmayan telefonların adeta yüzüne bakılmıyor diyebiliriz.

telefon-evrimi-inovasyon
iPhonelar’ın Evrimi | Bu evrim, inovasyonlarla gerçekleşmektedir…

Her Fikir/Buluş İnovasyon Mudur?

Her fikir/buluş inovasyon değildir. Dünyanın en iyi fikrine de sahip olsanız bu fikri satamazsanız ortada bir inovasyon yok demektir. Fikrin satılması için ürünün/buluşun hedef kitle nezdinde değer addetmesi gerekmektedir. Hedef kitleye değer yaratmazsanız ticarileşme neredeyse imkansız olur. Bu yüzdendir ki fikir ile ticarileşmenin çarpılmasıyla inovasyon ortaya çıkar.

Küçük bir örnek vermek gerekirse bir web tasarım yaptırdınız. Bu web tasarım ile bir sosyal medya yönetimi yaptırmak isteyenlere ulaşmak istiyorsunuz. Dünyanın en iyi web sitesi tasarımını da yapsanız bu 2017 yılı için artık bir inovasyon değildir. 2007 yılında böyle bir platform kurmuş olsaydınız kağıt üstünde inovasyon sayılabilirdi. Halbuki, bir görme engellilerle ilgili bir web sitesi tasarımı yapmış olsanız ve o web yazılımında yeni bir fikri denemiş olsaydınız ve bu fikir görme engellilere fayda sağlamış olsaydı ve sonunda da bu fikirden para kazanabilseydiniz işte o zaman inovasyon gerçekleştirmiş olurdunuz.

Önceki yazılarımızdan olan Bilinçaltı Pazarlama Nedir? yazımızın ilgilinizi çekeceğini düşündük. Dilerseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere Reklomastik günler…

 

 4 yorum

Bir Cevap Yazın

20 + 5 =