Hacker’lar Bilgilerimize Ulaşabilir Mi?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

Bilişim korsanı veya suçlusu olarak da bilinen “hacker” kavramı, internet suçlarının yaygınlaşması ile birlikte sayısı artan kötü niyetli şahıslara verilen genel isimdir.

Dünyanın büyük bir bölümünde bilgisayar veya akıllı telefon kullanıldığı aşikar ancak insanlar güvenli bir biçimde internet ortamında dolaşabilir mi, bilgilerini güvenle saklayabilir mi? Güvenlik uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda hacker’ların bilgisayar ekranlarına kadar erişip kullanıcıların bilgilerini tehlikeli bir biçimde kullanabildiğini ortaya çıkmıştır.

Bilgisayar ve internet kullanımının yoğunlaşması ve bilginin çoğalması hacker’ların farklı biçimlerde kullanıcıları tehdit edebilecek yöntemlere başvurmasına neden olmaktadır. Kullanıcıların bilgisayarlarına erişmek için çok farklı yöntemler geliştiren bilişim korsanları, mönitörleri hedef alarak bilgilerinize erişmek için yeni bir yöntem geliştirdiler.

Hacker’lar Mönitörleri Nasıl Kullanıyorlar?

Hacker’lar bilgisayar ortamında bulunan bilgilerinize erişebilmek adına mönitörleri ele geçirmektedir. Bunu, insanlara bilgisayar ekranında olmayan yanıltıcı görüntüler sunarak gerçekleştirmektedir.

Red Balloon Security’de çalışan Ang Cui, siber güvenlik uzmanı olarak monitörlerinize müdahale edebilecek hacker ve benzeri tehlikelere karşı önlem alınması gerektiğini açıklamıştır. Bir takım mönitör üzerinde yapılan testler ile tehlikenin varlığı kanıtlanmıştır.

Mönitörlerin içerisinde bulunan “görüntü denetleyicisi” donanımın ele geçirilmesi sonucu hacker’lar yanıltıcı görüntüleri bilgisayar ekranın yerleştirebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bu saldırılarda kötü niyetli şahıslar ekrana, bulunmanız gereken sayfaya benzer suretler yerleştirmekte, arka planda bilgilerinize kolaylıkla erişebilmektedir. Örneğin; bilgilerinizi girdiğiniz bir form aslında hacker’lar tarafından sunulan bir bölüm olabilir veya web sitesi çubuğuna güvenlik sertifikası eklenebilir. Tamamen güvendiğiniz bu internet sitesi kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Bu nedenle hem güvenli olmayan bağlantılara tıklamamaya özen göstermek gerekir. Bunun yanı sıra donanım satın alırken de dikkatli olmak büyük önem taşır.

En yüksek düzeyde güvenlik önlemleri alınsa da hacker’lara karşı önlem almak oldukça zordur. Bunun gibi sorunlarda riski en aşağı çekmek için güvenli olmayan web sitelerinden uzak durmak, zararlı linklere tıklamamak gibi ufak tedbirler ile daha sağlıklı bir internet ortamı sağlayabilirsiniz.

Güvenliğin önem kazandığı dijital dünya için “güvenilir web tasarım firmaları” hakkında yazmış olduğumuz içeriğimize göz atabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

17 − 3 =

Hemen Ara