Google Reklam Kaldırma ve Engelleme Özelliği

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (20 kişi oy verdi, ortalama oy: 4,85 En yüksek oy 5)
Loading...

Dijital medyayla her geçen gün daha fazla haşır neşir olmamız sonucunda reklamlar da artık çoğunlukla bu platformlarda yer almaya başladı. Geleneksel medya yerine, yeni medyanın daha çok tercih edilmesi internet reklamlarının gittikçe yaygınlaşmasına sebep oldu. Reklam sahipleri hedef kitlelerine ulaşmak için daha kolay ve ucuz bir yol bulmuş olsa da bu durum kullanıcılar açısından hoş karşılanmamaktadır. Reklamların giderek daha sık karşımıza çıkması da kullanıcı deneyimini düşüren önemli faktörlerden birisidir. Google, kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla bu durumun önüne geçmek için Google reklam kaldırma ve engelleme özelliğini devreye sokarak bu duruma bir nebze de olsa çözüm getirdi.

Google Reklam Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternette karşımıza çıkan reklamların tümünü engellemek maalesef mümkün değildir. Fakat Google üzerinden başlıca reklamlardan bazılarını engelleyebilirsiniz. Google arama sonuçları, YouTube ve Gmail’de reklam engelleme yapabilirsiniz. Vurgulamakta fayda var bu reklamların bazılarını kaldırabiliyorsunuz. Hepsinden kurtulmak gibi bir özelliği bulunmuyor.

Google Arama Sonuçlarında Reklam Kaldırmak

google-reklamları

 

reklam-engelleme-google

 

1) Öncelikle arama sonuçları arasında yer alan reklamlı sonuçların url kısmının sonunda bulunan aşağı ok simgesine tıklıyoruz.

2) Daha sonra “ Neden bu reklam” butonuna tıklıyoruz.

3) Son olarak bu bölümde açılan “ Şu reklamverenden gösterimi kapat” kısmına tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

 

 

 

YouTube’da Reklam Kaldırmak

youtube reklam

 

1) YouTube’da izlediğimiz videoların yanında gösterilen reklamların üzerinde bulunan “çarpı” simgesine tıklıyoruz.

2) Sonra ise “ Bu reklamı gösterme” seçeneğini işaretliyoruz.

 

Gmail’de Reklam Kaldırmak

 

gmail-reklam

 

1) Reklamların yanında yer alan ( i ) simgeye tıklıyoruz.

2) Açılan pencereden “Bunun gibi reklamları denetleyin” kısmına tıklıyoruz.

3) Son olarak ise “Bu reklamvereni engelle” diyerek işlemimizi tamamlıyoruz.

Bir reklamvereni kaldırdığımı zaman bizi o reklamverenin sitesine yönlendiren tüm reklamları engellemiş oluruz. Bu işlem sonrasında engellediğiniz reklamlara benzer reklamlarda engellenebilir. Google hesabınızda oturum açarak “Reklam Kişiselleştirme” sekmesinden reklam ayarlarınızı özelleştirerek daha kullanışlı bir reklam deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri her cihazınızdan ayrı bir şekilde Google hesabınız açık olmalıdır.

Bunun haricinde reklamları engellemek amacıyla AdBlock ve benzeri programlar kullanabilirsiniz. Bu gibi eklentileri kolayca tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Diğer yandan Opera web tarayıcısı hâlihazırda reklam engelleme hizmeti vermektedir. Bu hizmet tarayıcı ile birlikte gelmektedir. Dilerseniz ona da bir göz atmanızda fayda var.Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Üç × 4 =