Google Link Reddetme Aracı ( Disavow Tool )

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

Web sitenize gelen bağlantılar site otoritenizi ve sitenizin değerini etkileyen faktörlerden birisidir. Özellikle yüksek rekabetli alanlarda Negatif SEO yapılarak sitenize pek çok zararlı link gönderimi yapılmaktadır. Google bu gibi üçüncül kişiler tarafından yapılan zararlı çalışmaların önüne geçmek amacıyla böyle bir uygulama geliştirmiş. Sitenize gelen istemediğiniz ve alakasız linkleri Google Disavow Tool kullanarak reddedebilirsiniz.

Dijital alanda rekabetin gün geçtikçe artması kötü niyetli insanların daha fazla zarar vermesine yol açıyor. Black Hat SEO kavramı da bu insanların yaptıkları uygulamaların bir neticesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en bilindik yöntemlerinden birisi olan hedef siteye çok fazla sayıda zararlı link göndermek web sitelerinizi oldukça zor bir duruma sokabiliyor. Çünkü sitenize gelen bu bağlantılar spam içerikli, düşük domain otoriteli ve alakasız sayfalardan oluştuğundan dolayı size eksi değer olarak yansıyor. Böyle durumlarla karşılaştığınızda direkt müdahale ederek zararlı linkleri engellemeniz gerekmektedir. Tabi bu durumların farkında olmak için sürekli sitenize gelen bağlantıları Ahrefs tarzı bir program aracılığıyla sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir.

Google Link Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır?

Siteniz için zararlı olan linkleri tespit ettikten sonra bu linkleri kaldırmanız gerekmektedir. Bunun içinde Google Disavow Tool aracını kullanacağız.

Öncelikle şu adrese gidiyoruz: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

 

bağlantı reddetme aracı

Sonra buradaki açılan kısımdan işlem yapacağımız site adresini seçiyoruz. Daha sonra bağlantıları reddetme sekmesine tıklıyoruz. Reddetmek istediğimiz linkleri bir metin dosyasına kaydediyoruz. Bu metin dosyası (dosya türü .txt olmalı ve UTF-8 veya 7-bit ASCII ile biçimlendirilmelidir) Her reddedeceğimiz link tek bir satıra gelecek şekilde alt alta yazıp kaydediyoruz. Google’ın belirli bir alan adından gelen (örneğin, example.com) tüm bağlantıları yok saymasını istiyorsanız domain:example.com satırını ekleyerek yapabilirsiniz. Böylece bu adresten gelen tüm linkleri engellemiş olursunuz.

Dosyayı kaydedip yukarıda anlattığımız şekilde yükleyerek link reddetme işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Bu gönderdiğimiz linklerin arama motorlarına yansıması ortalama 2 ile 4 hafta arasında olmaktadır. Böylelikle sitenize gelen zararlı linkleri reddetmiş olursunuz. Sitenize gelen bağlantıları sürekli inceleyerek hızlı bir şekilde müdahale etmeniz oldukça faydalı olacaktır. Çünkü ne kadar erken önlem alırsanız o ölçüde daha az zarar görürsünüz.Bir Cevap Yazın

On İki + Yedi =