Framework nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Hayatta var olan yoğun trafiğin büyük bir zaman kaybı olduğu gerçeği maalesef herkesin karşı karşıya geldiği bir durum. İnsanların doğan ihtiyaçlarını karşılamak üzere dinamik bir şekilde sürekli gelişim kaydeden teknoloji ise kaybolan bu zamanı insana mümkün olduğu kadar çok geri kazandırmaya ve hayatı kolaylaştırmaya çalışmakta. Temel olarak insan ihtiyaçlarını karşılama amacı taşısa da, ünlü bir eğitim teknoloğu olan James Finn teknolojiyi tanımlarken şöyle demektedir, “Makine kullanımının yanı sıra teknoloji; sistemler, işlemler, yönetim ve kontrol mekanizmalarıyla hem insandan hem de eşyadan kaynaklanan sorunlara, bu sorunların zorluk derecesine, teknik çözüm olasılıklarına ve ekonomik değerlerine uygun çözüm üretebilmek için bir bakış açısıdır.” Teknolojinin sağladığı tüm bu olanaklar düşünüldüğündü framework kavramını incelemeden geçmek doğru olmaz. Peki framework nedir?

Framework Tanımı

Kelimeler olarak incelendiğinde framework, İngilizce frame ve work kelimelerinin bir arada kullanımıyla oluşmuştur. Framework kavramının kastettiği anlamda frame “sınırlı alan”, work ise “sınırlı alanda yapılan çalışma”dır. Kelime anlamının ardından tam olarak karşılığı incelendiğinde ise framework; microsoft tarafından geliştirilmiş olan, internetin resmi işlemlerinde ve standartları üzerine önceden hazır edilmiş bir “uygulama” geliştirme altyapısıdır. Aslında buradaki altyapı kavramı oldukça geniş bir alanı kapsar. Öyle ki, geliştiricilere projelerinde kullanabilmeleri için hazırladığı eklentilerin, sınıfların vs. tek bir çatı altında sunulmasını ve ayrıca yapılan çalışmaların düzenlenebilmesini sağlar.

Framework Kullanmanın Faydası Nedir?

Masaüstü uygulamasından tutun, bir web tarayıcı uygulamasına kadar her şey framework ile önceden düşünülmüş ve desteklenmiştir. Üretilen uygulamaların birbirleriyle ve geliştirildiği ortam fark etmeksizin hali hazırda mevcut olan tüm uygulamalarla arasındaki iletişimin kolayca kurulabilmesini sağlayan web servislerinin oluşturulmasına imkân vermiştir.

  • Planmış yapıların üzerine tekrar kod yazabilmeyi mümkün kıldığı için oldukça tercih edilen bir altyapıdır.
  • MVC yapısına uyan bir şekilde oluşturulan yapılarla kolaylık sağlar.
  • Düzenli yapıların kurulmasını sağlaması ile düzenli çalışmaya yarar.
  • Alt yapı hazırlamakla uğraşmak yerine projeye odaklanmayı olanaklı hale getirir.
  • Aslında uzun süre gerektiren işlerin bu alt yapı sayesinde zaman kazandırabilmesi.


Bir Cevap Yazın

8 + 1 =