En İyi Sosyal Medya Ajansı Olmak İçin Gereken Özellikler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Bir şeyin en iyisi demek, var olan diğerlerine göre daha iyisi olan demektir. Dolayısıyla en iyi demek mükemmel olmak demek değildir. İyinin sınırının ulaşılamayacak kadar büyük olabileceğini idrak edenler, yaptıklarını hep küçük ve önemsiz görürler. Bu sebeple en iyi sosyal medya ajansı olmak demek de diğer sosyal medya ajanslarından daha iyi olmak demektir. Mükemmel sosyal medya ajansı demek değildir. Biz şuna inanıyoruz, mükemmel bir sosyal medya ajansı gelmedi ve gelmeyecek. Çünkü bizce, iyinin bir sınırı yoktur. Her zaman daha iyisi yapılabilir.

Jose Mourinho “En iyi teknik direktör ben değilim ama benden daha iyi bir teknik direktör de yok.” demişti. Futbolla uzaktan yakından ilgisi olmayanların bile işittiği bu cümleyle Mourinho, “en iyi teknik direktör” ifadesini bir imge olarak belirtmiş. Bizim imgemiz ise “mükemmel sosyal medya ajansı” olsun. Dediğimiz gibi, mükemmel sosyal medya ajansı yok. Çünkü mükemmelin bir sınırı yok ve ona hiçbir ajans ulaşamayacak. Fakat en iyi sosyal medya ajansı var ve en iyi sosyal medya ajansı mevcut konjonktürde (kapitalizm son bulmadığı takdirde) hep olacak.

jose-mourinho-en-iyisi-benim

Peki en iyi sosyal medya ajansı olabilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor. En iyi sosyal medya ajansı olmak için neler yapmak gerekir? Herkesin sizi “bunlar en iyisi” diye gösterebilmeleri için 40 fırın ekmek yemek gerekir mi? 40 fırın ekmek mi, 70 fırın ekmek mi yemek gerekir? İşte bu ve bu gibi soruları yazımızı okuduğunuzda cevaplarını bulabileceksiniz. İşte en iyi sosyal medya ajansının sahip olması gereken özellikler…

  • 1) Yaratıcılık

Evet, yaratıcılık bir sosyal medya ajansının en önemli ayırt edici özelliğidir. Adınız “yaratıcı bir sosyal medya ajansı” diye anılıyorsa ne mutlu size. Yaratıcı olabilmek için zehir gibi beyinlere ihtiyaç var. Ajansınızda zehir gibi beyinler mevcut olmalı. Tabii ki zehir gibi kafaların olması da yetmiyor. Onların uyumu, motivasyonu, psikolojisi gibi birçok etkenin iyi durumda olması gerekiyor.

yaraticilik-sosyal-medya

  • 2) Çalışkanlık

Siz hiç, yan gelip yatarak en iyi olan biri gördünüz mü? Biri en iyi olmuşsa tabiri caizse “eşek gibi” çalışmıştır. Çalışmak da yetmez. Çok çalışmak, çok çok çalışmak gerekir. Var gücüyle üretmek gerekir. Çünkü vizyon genişse söylenecek 3-5 anahtar kelimeden biri mutlaka “çalışmak”tır. Bir sosyal medya ajansı eğer en iyisi olmak istiyorsa çok çalışmalı ve var gücüyle üretmelidir.

caliskanlik-sosyal-medya-ajansi

  • 3) Para

Kapitalizm’de sesinizi duyurabilmek, büyük kitlelere ulaşabilmenin en önemli yolu reklamlardır. Reklamla büyük kitlelere ulaşabilmenin ölçütü ise harcadığınız paradır. “Parayı veren düdüğü çalar.” demiş Nasreddin Hoca. Ne kadar çok para verirseniz o kadar çok kişiye ulaşırsınız. Bakın Trivago’ya milyonlarca insana ulaştı. Ama nasıl ulaştı? En çok küfür yiyen markalardan biri olarak mı? Sanırım evet, parayı da mantıklı harcamak lazım demek.

sosyal-medya-ajanslari

  • 4) Ekip

Başarının en büyük anahtarlarından biri ekiptir, ekip ruhudur. Sağlam bir ekibiniz varsa yapamayacağınız iş yok. Sosyal medya uzmanının paylaşmayı düşündüğü içeriği tasarımcı her şeyini vererek tasarlamıyorsa, ekip mesai bitimi vakti geldiğinde işten bir an önce eve gitmek istiyorsa o ekip en iyi olmayı hayal etmesin. Düzelmesi gereken şeyler var demek ki. İşlerin iyi gitmesi durumunda ise ekip ister istemez büyüyecek, çıkan işlerin sayısı artacaktır. Burda da planlı büyümek önemlidir. İşin kalitesi bozulmamalıdır. Güçlü bir ekibiniz varsa en iyi ajans olmak için yolu yarılamışsınız demektir.

sosyal-medya-ajanslari

  • 5) Tevazu

Ben mükemmelim diyen biri kadar itici, antipatik biri olamaz. Kimse kendine mükemmelim dememeli. Bunu ancak dışardan birilerinin söylemesi gerekir. Evet, en iyi sosyal medya ajansı olmak istiyorsanız, tüm ekip olarak tevazu sahibi olmanız gerekir. İşte o zaman gönülleri fethedersiniz. Yazımızın başında da dediğimiz gibi iyinin sınırının ulaşılamayacak kadar büyük olabileceğini idrak edenler, yaptıklarını hep küçük ve önemsiz görürler. Siz yaptıklarınızı küçük ve önemsiz görün. Yaptığınız işlerin ne kadar değerli işler olduğu zaten görülecektir. Yeter ki tevazu sahibi olun.

 

sosyal-medya-tevazuSonuç olarak, bunların yanında ajansın her biriminde çalışanların gerçekten bilgili, kültürlü olamaları, gündemi takip etmeleri, kendilerini hep güncel tutmaları gerekmektedir. Bunların yanında, 40 fırın ekmek değil, 70 fırın ekmek yemek gerekir belki de. Düştüğünde pes etmeyen, her seferinde daha güçlü kalkan, inançlı, vizyonu geniş bir ekip olmalı. İşte tüm bunlar eksiksiz bir şekilde bir araya gelirse en iyi sosyal medya ajansı olarak yazılırsınız her yere ve her gördüğünüzde kendinizle gurur duyarsınız.

 1 Yorum

Bir Cevap Yazın

9 − 6 =