Elon Musk Kimdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Babasının adı Errol Musk, annesinin adı ise Maye Musk olup ailede yer alan 3 kardeşin en büyüğüdür.

10 yaşında ilk bilgisayarını alan Elon Musk, büyük ilgi duyduğu programlama, oyun ve web tasarım yönünde çalışmalarına küçük yaşta başladı. Hatta 12 yaşındayken kendi başına öğrenip ürettiği “Blastar” adındaki uzay oyununu yaklaşık $500’a satmış, iş hayatına 12 yaşındayken bir yazılım satışı yaparak başlamıştır.

Pretoria Boys High School’dan mezun olan Elon Musk, 17 yaşına geldiğinde askerlik konusuyla ilgili fikirlerini ise şöyle ifade etmiştir: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.”

Elon Musk Amerika’ya İlk Adımını Attı

Kanada’da yaşayan akrabalarının yanına taşınan Elon Musk, bir süre sonra Kanada vatandaşlığı alarak Montreal’de bir yıl boyunca çalışmış, uzun süre fakirlikle mücadele etmiştir. Bu sırada eğitimine devam eden Elon Musk, iki yıl sonunda ise ABD’ye ilk adımını atmıştır. Uversity of Pennsylvania’da işletme ve fizik okuyarak, ekonomi alanında lisans, fizik alanında da yan dal diploması almıştır.

Elon Musk, üniversite yıllarında örnek aldığı Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi zeki ve vizyon sahibi kişilerin çizdiği yoldan devam etmek için “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” alanlar olan internet, temiz enerji ve uzay sektörlerinde çalışmalar yapmaya karar vermiştir.

elon-musk-ve-hayatiElon Musk Patlaması

Güney Afrika’da dünyaya gözlerini açan mucit Elon Musk, Kanada ve ABD’de geçen eğitim yıllarından sonra gerçek bir atılım yapmıştır. Dünyayı değiştirmeye ve geliştirmeye kendini adayan Elon Musk ciddi anlamda bir patlama yapmıştır.

Zip2 Projesi

Elon Musk, bir süre sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Silikon Vadisi bölgesine taşınmış ancak doktorayı tamamlayamamıştır. Bunun sebebi ise kardeşi Kimbal Musk ile birlikte “Zip2” projesine başlamasıydı. Çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2, 1999 yılında Compaq’ın AltaVista birimi tarafından 307 milyon dolar nakit ve 37 milyon dolarlık hisse senedi ile satın alınmıştır. Elon Musk, kazandığı paranın yaklaşık 20 milyon dolarını ise formula 1 aracı Mclaren ve özel jetlere harcamıştır.
elon-musk-zip2

PayPal Projesi

Elon Musk 1999 yılında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’da kurucu ortak olmuştur. Ertesi yıl X.com ile benzer seviyedeki bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi de bünyesine katarak PayPal’ı oluşturmuştur. Ekim 2002’ye geldiğimizde PayPal, eBay tarafından 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alınmıştır. Elon Musk PayPal hissesinden 180 milyon dolar almıştır. Paypal projesinde gösterdiği başarı sonrası kendi ilgi alanlarına yönelmek için yeterli maddi düzeye erişmiştir.
elon-musk-paypal-kurucusu

SpaceX Projesi

Elon Musk önceliği olan internet yerine uzay mühendisliği ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmiştir. Space Exploration Technologies (SpaceX), Haziran 2002’de kurulmuştur. SpaceX, roket teknolojisini ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Amaç olarak da SpaceX, tekrar kullanılabilir uzay araçlarına odaklanmıştır. SpaceX tarafından üretilen ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir. Elon Musk’ın ilk uzay aracı ise Dragon’dur.

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na araç gönderen ilk ticari şirket olup NASA’yla anlaşarak, çeşitli görevler içerisinde bulunma şansı yakalayan ilk ticari şirkettir.
elon-musk-spacex-kurucusu

Her geçen gün büyüyen ve yeni projeleriyle insanlara yeni ufuklar açan SpaceX, günümüzün en değerli ve faydalı şirketlerinde biridir. Bu projeyle birlikte Elon Musk iron man, yani süper kahraman demir adam olarak anılmaya başlanmıştır.

Tesla Motors Projesi

Tesla Motors, yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmeyi hedefleyen, 2003 yılında silikon vadisi merkezli Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu küçük bir ekiple çalışmalarına başlayan bir otomotiv şirketidir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına duyduğu ilgi sayesinde Elon Musk Tesla projesine 2004 yılında katılmıştır. Musk, şirketin ilk yatırımlarına liderlik yaparak  70 milyon dolar ortaya koymuştur. Yönetim kurulu başkanı olan Musk ilk elektrikli arabaların dizaynında aktif olarak rol almış ve “Tesla Roadster” spor arabası ortaya çıkmıştır. 2006 yılında ise Global Green’den Tesla Roadster’ın tasarımı için ödül almıştır.
elon-musk-tesla

SolarCity Projesi

Elon Musk, ilgi alanına giren yenilenebilir enerji alanında Solar City adlı projenin başına geçmiştir. Solar City projesi, Birleşik Devletlerin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olup Musk’ın; Tesla ve Solar City’e dahil olmasındaki temel amaç ise küresel ısınmaya karşı açmış olduğu savaştır.

Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci olan Elon Musk bu projelerle birlikte Hyperloop aracını tasarlayarak; metro gibi tüneller içinden gidecek ve vakum teknolojsini kullanacak bir araç üretecektir. Ayrıca Hyperloop aracının enerjisi de güneş panelleri yardımıyla sağlanacaktır. Projenin tamamlanmasıyla saatte 1200 km/h hıza ulaşması beklenen Hyperloop, ulaşım açısından getirdiği inovasyonla dünyaya büyük katkıda bulunacaktır.

elon-musk-kimdir

 

Projeleri ve yaşam felsefesiyle günümüzün en önemli insanlarından biri olan ve  “Iron Man” benzetmesi yapılan Elon Musk hiçbir zaman başarılarıyla yetinmemiş, hep daha fazlası ve daha iyisini hedeflemiş, bu doğrultuda da çalışmalarını devam ettirmiştir. Elon Musk hayatı, kitap yazarları için de ilham kaynağı olmuş, Ashlee Vance tarafından “Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde” adlı roman yazılmıştır.Bir Cevap Yazın

Beş × İki =

Hemen Ara