Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Dijital Pazarlama, dijital ve online pazarlama denildiğinde akla gelen tek husus elbette ki internettir. Hızla gelişen teknoloji ve globelleşen dünyada, internet ortamında büyüyen ve her geçen gün yayılan halkla ilişkiler ve reklamcılık faaliyetlerinin tümünün firmalar ve ürünler bazında uygulanmasına dijital pazarlama denir.

Bu tanım dijital pazarlamayı genel anlamda açıklamaya yeterli olup aslında hiç bir şekilde tamamını kapsayamamaktadır. Aynı halkla ilişkiler kavramında olduğu gibi dijital pazarlama da birçok etkeni bir arada bulundurarak açıklanması bir o kadar zor olup uygulanması bir o kadar karışık fonksiyonlar içermektedir. Bu etkenler internet ortamında firmanın veya markanın dijital pazarlama sürecini doğrudan etkilemekte yapılan doğru çalışmalar firmanın online ortamda gelişimini ve yayılışını orantılı olarak artırmaktadır.

Dijital Pazarlama  Nedir?

Dijital dünya ve dijital pazarlamanın günümüz dünyasında ve iş ekosisteminde önem kazanmasının en büyük nedeni küreselleşen dünyada evrilen sosyolojik yaşamın gelişen teknolojiyle karışması ve etkileşmesidir. Artık insanların teknoloji, akıllı cihazlar ve telefonlar, internet üçgenini yaşamlarının içine tamamıyla alması sonucunda internetin kişiler arası iletişimin de ötesine geçmesi dijital pazarlama kavramının da günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkmasına neden olmuştur. Bununla doğru orantılı olarak firmaların offline mecrada var olmalarının yanında kurumsal kimliklerinin ve imajlarının kuvvetlenmesi için online mecradaki varlıkları da önem kazanmıştır. Firmalar website yaptırmaya ayrı bir dikkat göstermeye başlamıştır. Website sahibi olan bir markanın sektörde bir adım önde olduğu gerçeği tartışılamaz bir husus olup firmanın sosyal medya üzerindeki varlığı ve aktifliği de dijital pazarlamanın gücünü ortaya koymaktadır. Online mecranın her alanında var olup aktifliğini toplum üzerinde etkileşim alarak kuvvetlendiren firma ve ürünler sektöründe maddi ve manevi anlamda güç kazanmaktadır. Website ile başlayan dijital pazarlama serüveni sosyal medya ve video içeriklerle rüzgarı arkasına alır, SEO çalışmaları ile uzun vadede markanın zirveye çıkışını ve kalıcılığını sağlar. Firmanın yalnızca website sahibi olması değil bu websitenin arama motorlarındaki varlığı, sıralaması, görünürlüğü ve bilinirliği de önem kazanmış; sektörler içerisinde online rekabetlere yol açmıştır. Firmalar Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak için SEO çalışmalarına başvurmakta, website içeriklerine ayrı bir önem vermektedirler. Website içeriklerini canlandırmaya ve ilgi çekmeye ve güncel tutmaya çalışmakta, firmalar bu konuda profesyonel dijital pazarlama ajansları ile çalışmaktadırlar. Dijital pazarlama ajansı; web tasarım, içerik üretimi, sosyal medya yönetimi, internet reklamcılığı, grafik tasarım, video içerik üretimi gibi alanlarda firma ve ürünlerin pazarlamasını online mecrada yapar, SEO çalışması ile markanın internet üzerinde yükselerek website trafiğini artırır. Firmanın dijital alandaki varlığı rakiplerinden bir adım yukarı taşıyarak kurumsal kimlik çalışmasına katkı sağlar.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlamanın her sektörde, var olan tüm iş alanlarında uygulanabileceğini düşündüğümüz zaman bir takım zorluklar ve eksikliklerle karşılaşmak mümkündür. Gıda sektöründe yer alan işletmeniz e-ticaret yöntemiyle ürün satışlarını artırabilirken yine ürün satışı yapan bir yerel market, dijital pazarlama çalışmaları sonucunda aynı seviyede etki yaratmayabilir. Bu nedenle dijital pazarlama yapılacak alan ve sektör büyük öneme sahiptir. Peki, dijital pazarlama nasıl yapılır? Dijital pazarlama ajansı için sektörün zorluk derecesi, rekabetin ne düzeyde olduğu yapılacak çalışmaların vereceği neticenin hızını belirler. Sektördeki rekabet oranı belirlendikten sonra pazarlama planı yapılır. Kullanıcı deneyimli bir websitesi ile markanın insanların gözünde sevimli bir imaja büründürülmeli, kullanıcıların website içerisinde keyif alarak vakit geçirmesi için kolay bir kullanım sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla sadelik ön planda tutulmalı, kullanıcının aradığı sonuca hemen ulaşabilmesi sağlanmalıdır. Bir e-ticaret websitesi içerisinde kaybolan kullanıcılar, potansiyel birer müşteri olarak düşünülürse ürünlerin satışa dönüş oranını azaltırlar. Aynı zamanda websitenin hızı ve sadeliği bu tezi destekler, kullanıcı dostu bir website oluşturmak firmanın potansiyel müşterilerini aktif hale getirir. ‘UX’ denen kullanıcı deneyimi, dijital pazarlama dünyasında önemini gün geçtikçe artırmaktadır. Artık website ne kadar kolay ve anlaşılır olursa dijital dünyadaki varlığı bir o kadar kalıcı ve sürekli olmaktadır.

dijital-pazarlama-nasil-yapilir

Dijital dünyada varlığını somutlaştırmak, kurumsal kimliğini üst seviyeye çıkarmak isteyen firmalar websitesi ve sosyal medya hesaplarını akitifleştirmek ve içerik oluşturmak zorundadır. Dijital pazarlama nasıl yapılır denince şöyle denebilir ki dijital pazarlama sürecinde devamlılık ve kalite büyük önem arz eder. Sürekli içerik oluşturan ve bloglarında yazılar paylaşan, yaratıcı içeriklerini görsellerle ve videolarla süsleyen firmalar websitelerini arama motorlarında üst sıraya çıkarabilir. SEO, yani arama motoru optimizayonu denilen tüm uygulamalar ile website trafiği artırılarak olumlu bir grafik çizilir. Sosyal medya platformlarında gelişmelere ayak uyduran, orjinal ve ilgi çekici içerikler üreten markalar her zaman kullanıcılar tarafından beğenilerek ilgi görür. Bu da zamanla markanın takipçi sayısını artırır ve dijital  medyada markanın güçlenmesine vesile olur.

Web tasarım ve SEO önemli bir husus oluşturduğundan dijital pazarlama sürecinde temel yapı taşlardır fakat bu yolda ilerlemek isteyen firmaların tam anlamıyla dijital pazarlama hizmeti alarak kurumsal kimliği ile rakipleri arasından sıyrılarak kullanıcılar tarafından zirveye ulaştırılır. Dünyada değişen teknolojileri ve gündemi takip eden dijital pazarlama ajansları firmalara tam kapsamlı bir dijital pazarlama hizmeti sunar. Kullanıcı deneyimli ve SEO uyumlu website, doğru stratejiyle planlanmış SEO çalışmaları, estetik görünüme sahip kaliteli içerikler, canlı, dinamik videolar ve sosyal medyadaki etkileşimli paylaşımlar markanın dijital medyadaki varlığını desteklerken, bu uygulamaların devamlılığı sektördeki rekabet oranında etki göstererek markanın vizyonuna yaklaşmasına katkı sağlayacaktır.

Tüm firmalar iş dünyasında var olmak, büyümek ve ilerlemek adına bir takım çalışmalar yapmaktadır. Kimi firmalar marka bilinirliğini ve cirolarını artırmak adına offline reklam bütçesi oluşturmaktadır. Ancak günümüzde küreselleşen ve kapitalleşen iş hayatında firmaların online mecrada reklam bütçesi oluşturması daha mantıklı ve işlevsel bir harekettir. Bununla birlikte elbette ki girişimciler de internet dünyası ile birlikte hareket etmek zorundadırlar. Hatta çoğu girişimci yalnızca internet üzerinden dönen girişimlere yönelmiştir. Online mecra, dış dünyaya oranla daha az maliyetle daha fazla kar elde edilebilecek bir ortam yaratmakta, her geçen gün daha fazla girşimle iş dünyasına giren genç iş adamlarını görmek mümkündür. Dijital pazarlamanın, günümüz ekonomisinde tamamen yerini alması, markaların yükselişine ve ekonomisine sağladığı katkı göz önünde bulundurulduğunda insanların “Dijital pazarlama nedir?”, “Dijital pazarlama nasıl yapılır?” gibi sorularla karşılaşma olasılığı artmaktadır. Web tasarım, sosyal medya, içerik üretimi, grafik tasarım ve video içerikler… Hepsi önemli birer dijital pazarlama aracı olup doğru strateji ve planlama ile uygulandığında markayı online mecrada zirveye ulaştırmaktadır. Eğer siz de sektörünüzde daha fazla kişiye ulaşmak, markanızın bilinirliğini artırmak, dolayısıyla da işinizi büyütmek istiyorsanız dijital pazarlamaya başvurmalı, online dünyaya kapılarınızı sonuna kadar açmalısınız.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]3 yorum

Bir Cevap Yazın

On Altı − Bir =