Dijital Pazarlama Meraklıları ile Röportaj-Ege Durmaz

Yazımızı Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Dijital pazarlama meraklıları ile röportajlar yaparak içeriklerimizi oluşturduğumuz röportajlar bölümümüzde bugün Yemek Nerede Yenir’in Dijital Medya İçerik Editörü Ege Durmaz ile dijital pazarlamayı konuştuk. Ege Durmaz’ın penceresinden siz de dijital dünyaya bir bakış atabilirsiniz.

Dijital dünyaya merakınız ne düzeyde, dijital dünyayı nasıl takip ediyorsunuz?

Aslında dijital dünyaya merakım olması gerektiği kadar. Belki bir tık fazlası. Yerli ve yabancı blogları inceleyerek, mobil uygulamaları kurcalayarak elimden geldiğince takipte kalmaya çalışıyorum.

En çok kullandığınız dijital araç ve dijital medya hangisi, neden o medyayı daha çok takip ediyorsunuz?

En çok kullandığım dijital araç sürekli yanımda bulundurabildiğim için akıllı cep telefonum. Aslına bakarsanız bildiğim tüm dijital medya kanallarında neredeyse eşit süreyi tüketiyorum. Fakat eğlenceye düşkünlüğüm nedeniyle Instagram daha ağır basabiliyor.

Dijital pazarlama deyince aklınıza neler geliyor ve dijital pazarlamanın Türkiye’deki durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Dijital pazarlama denildiğinde aklıma web tasarım firmaları, Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) hizmetleri, Dijital içerikler (görsel, video) ve dijital reklamlar geliyor. Her ne kadar bu sektörden ekmek yiyen insanlar var olsa da, sektörden ve getirdiği yeniliklerden bihaber olan bu neden ön yargıyla yaklaşan kişiler de bir hayli fazla. Şahsi fikrim, halk olarak biraz daha yenilikçi bakmamız gerektiği. Eski usülden farklı yöntemlerin de başarılı olabileceğini gösterebilmek adına dijitalin insanlara uygun bir şekilde öğretilmesi bu problemleri çözecektir.

Web tasarım dünyasını ne kadar takip ediyorsunuz, web sitesi tasarımı ve geliştirme süreçleri ile ilgili fikirleriniz var mı?

Her ne kadar takip edemiyor olsam da bir kaç fikrim yok değil. Web sitesi tasarımının en önemli noktası ilk adımdır, ne istediğini bilmektedir ve bunu en doğru şekilde tasarımcı ekibe anlatabilmektir. Gelişme sürecinde ise önemli nokta iş birliğidir. Atılan her adımda müşteri ile web tasarım ekibi iletişim halinde olmalıdır. Bu ileride çıkabilecek her türlü problem ihtimalini büyük oranda düşürür.

Seo uygulamaları ve çalışmaları hakkında tecrübeniz var mı, sizce doğru Seo uygulamaları nasıl yapılmalı?

Seo ile ilgili bir süre çalıştım. Bildiğim kadarıyla Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının algoritmaları kullanıcı menfaatleri doğrultusunda sürekli değişmekte. İçeriği oluşturan ve Seo çalışmasını yapan ekibin tüm bunları düzenli takip ediyor olması çok önemli.

Sizce en başarılı internet girişimi hangisi veya hangileri? Sizce dijital dünyada yapılması gereken girişimler neler?

Bence özellikle ülkemizde yapılan girişimlerin her biri geleceğimiz için altın değerinde. Atılan her yeni adım bir diğerinin habercisi olmalı. Gerek yeni nesil sözlükler olsun, gerek toplu taşımayı bizim için kolaylaştıran uygulamalar olsun hepsi çok çok değerli. Yine de bir kaç tanesini söylemem gerekirse Bimutluluk, Yemekneredeyenir, Scorp benim dikkatimi çeken girişimler. Bundan sonrası için de yapılması gereken hayatımızı kolaylaştıran ama bunu insanları tembelleştirmeden yapan girişimler gibi görünüyor. Çünkü zengin, kocaman renkli bir dünya olarak bildiğimiz internet aynı zamanda çok tehlikeli hale gelebilir.Bir Cevap Yazın

18 − 1 =

Hemen Ara