Blog Nasıl Açılır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Dijital dünyanın evrimleştiği ve gerçeklikle sanal dünya arasında ciddi anlamda köprü kurmaya başladığı günümüzde, internet dünyasına adım atan herkesin geçtiği belli aşamalar vardır. 90’lı yılların çocukları evlerine giren ilk bilgisayarlar ve cep telefonları ile teknolojiye yaklaşırken, milenyum çağına doğmuş bebekler adeta teknolojiyle kundaklanmış bir çarşafa doğuyor. İlk bilgisayarlar ve insanların yapabildikleri sınırlı kaynaklara sahip olup internetin dünya üzerinde yaygınlaşması ile hayal gücünün sınırsız kaynaklarına geçilmiştir. İnsanlar hayal edebildikleri her şeyi internet ortamında arama motoru adı verilen araçlarla aratabilmekte ve sınırsız bilgi kaynağına (!) ulaşabilmektedir. Tabi, zamanla internetin bir bilgi çöplüğüne dönüşmesinin önüne geçilememiştir.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte web tasarım, web sitesi, blog, messenger, chat gibi terimler hayatımıza girmiştir. Herkes kendi dünyasına ait hikayeler, haberler veya makaleler yazabilmekte, kısaca kendi dünyasının yazarı haline gelmiştir. Bu aşamada blog açmak, yeni bir blog sayfası oluşturmak ve blog tasarımı yapmak hususu  gündeme gelmektedir. Belli başlı blog siteleri, insanlara kolayca blog nasıl açılır hususunda yardımcı olmaktadır.

Blog Nasıl Oluşturulur?

Bir blog sayfası oluşturmak için öncelikle blog açma ihtiyacınız gereği, hangi platformu seçmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Ücretsiz blog oluşturabileceğiniz en kaliteli blog siteleri; Blogger, WordPress, Weebly, Tumblr ve LiveJournal olarak bilinir. Her biri kendine has şablonlar barındıran ve size ücretsiz bir biçimde blog açma imkanına sunan pratik platformlardır.

Blogger, Google tarafından sunulan ücretsiz bir blog oluşturma platformudur. Blog oluşturmadan önce tek yapmanız gereken bir Google hesabı açmaktır. Size özel kullanıcı adı belirleyebilme imkanı sunan Google Blogger, şablonları ve pratik detayları ile blog açmak ve özelleştirmek için oldukça kullanışlı bir blog sitesidir. Yazı eklemek ve yayımlamak adına size bir çok kolaylık sağlarken mobil görünüm açısından da kullanışlıdır. Bunun dışında Google AdSense hesabınızı Google Blogger sayfanıza bağlayarak para kazanabilirsiniz.

Blog sayfanızı ister düşüncelerinizi, hikayelerinizi paylaşmak isterseniz de para kazanmak için açabilirsiniz. Google Blogger bu nedenle oldukça tercih edilen güçlü bir platform olarak karşımıza çıkar. WordPress, Weebly veya Tumblr size bu noktada yardımcı olamaz.

WordPress, blog açma konusunda kısa bir sürede kolayca, dilediğiniz tasarım ve özelliklere sahip bir blog sayfası oluşturmanızı sağlayacaktır. Üyelik oluşturma, alan adı ve tasarım seçimi ile kolayca blog sayfası açma imkanına erişebilir, yazılarınızı kolayca yayımlayabilirsiniz.

blog-siteleri

Aynı WordPress blog açma adımlarında olduğu gibi Weebly de size pratik bir blog sayfası açma imkanı sunar. Alan adınızı ve tasarımınızı belirledikten sonra kolayca yazılarınızı yayımlayabilir, amacınıza yönelik paylaşımlarla blog sitenizi güncel tutabilirsiniz.

Tumblr, son zamanlarda blog yazma hevesinde olanlar için sıklıkla tercih edilen, farklı özellikleriyle diğer blog platformlarından ayrılan nüanslara sahiptir. Tumblr genellikle düz yazı üzerinde duran blog trendini geliştirerek fotoğraf ve video üzerine yoğunlaşmıştır.

İnternet dünyasına adım atmak için kolay bir giriş olan blog açmak ve blog web sitesi tasarımı oluşturmak; ileride sağlam bir blog yazarı olmak isteyenler için temel adımlardır. Oluşturacağınız blog için hedefinizi belirlemiş olmak ise size, doğru bir blog platformu seçme konusunda avantaj sağlayacaktır.

 

 

 Bir Cevap Yazın

2 + 6 =