Başarılı 10 Girişim Örneği ve Girişimcilik Fikirleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

Girişim, sözlük anlamı olarak bir işi yapmak üzere eyleme geçmektir. Girişimcilik ise risk alarak yeni fikirler ile fırsatları değerlendirme ve fikirleri eyleme dökme sürecidir.

İlk kez orta çağda kullanılmaya başlanan girişimcilik terimi ve girişimcilik örnekleri, ‘entreprendere’ kökünden türemiştir. Girişimcilik tanımının zaman içerisinde değiştiğini ve güncellendiğini söylemek mümkündür. Grişimcilik kişinin kendi işini kurmasının karşılığı değildir. Gerçek girişimcilik mevcut düzene yenilik katarak ve risk alarak geliştirilmesi veya yeni bir iş koluna dahil olunmasıdır.

Günümüzde çok daha küçük yaşlarda girişimcilik örnekleri görmek mümkün iken daha fazla risk almaya dayalı bir süreç haline geldiğini söylemek mümkündür. Zira günümüzdeki girişimcilik fikirleri örnek alınacak olursa, genç kitlenin daha yaratıcı girişimcilik örnekleri meydana getirmesini beklemek mümkündür. İşte genç yaşta aklını kullanarak başarılı olmuş 10 genç girişimci ve girişimcilik örnekleri…

10)Honestbee – Dürüstlük Uygulaması

basarili-girisim-fikirleri-honestbee

Part-time işe ihtiyacı olanlar ve özellikle öğrenciler için oldukça uygun bir platform olan Honestbee girişimi, alışveriş yapmak için zamanı olmayanlara hizmet etmektedir. Zaman kazanmanız amacıyla gıda alışverişinizi sizin yerinize yapan uygulama çalışanları kaliteli ürünlere en kısa zamanda ulaşmanızı sağlar. 20 milyon dolar yatırım almayı başaran uygulamanın anahtar kelimesi ise dürüstlük.

9)Faircent – Kredi Girişimi

basarili-girisim-fikirleri-faircent

Borç talep edenler ile borç verenleri buluşturan bir kredi platformu olan Faircent, Hindistan’da kurulan bir girişimcilik örneğidir. Banka ve sigorta şirketleri ile güvenlik konusunda anlaşma yapan girişim, açık artırma usülü ile gelen teklifleri üzerine en uygun kredi verme işlemlerini gerçekleştirir. Şu an Türkiye’de benzer başarılı bir girişim bulunmamaktadır.

8)Inshort – Haber Girişimi

basarili-girisim-fikirleri-inshort

Kullanıcılara 10 farklı kategoride yalnızca 60 kelimelik haberler yayımlayan Inshort haber uygulaması, bir anda görüdüğü ilgi ile yatırımcılara ulaşmıştır. İnsanların kısa haberlere ve manşetlere duyduğu ilgiden yola çıkarak yapılan bu girişim örneği yatırımcılardan yaklaşık 40 milyon dolarlık destek almıştır.

7)Chariot – Servis Paylaşım Uygulaması

basarili-girisim-fikirleri-chariot

İnsanların ortak rotalar üzerinde araçlar ile ulaşımını sağlayan bir uygulamadır. Servis araçlarının rotaları doğrultusunda insanların benzer rotalarda yolculuk gerçekleştirmesine olanak tanır. Benzer gidiş saatleri ve doğrultuları için oldukça kullanışlı olan Chariot girişimi uygun fiyatlarla ulaşım sorununu çözmektedir. Ulaşım sorunu yaşayan ülkelerde oldukça başarı sağlaması beklenen girişimcilik fikirleri arasındadır. 3 milyon dolar yatırım aldığı bilinmektedir.

6)ReCharge- Dinlenme Alanı Kiralama Girişimi

basarili-girisim-fikirleri-recharge

ABD, San Francisco’ da dört arkadaş tarafından kurulan ReCharge mobil uygulaması; pansiyon, otel veya apartlarda sohbet etme, dinlenme, duş alma gibi mini hizmetler sunan bir girişimcilik örneğidir. Anlaşmalı otel ve pansiyonlarda hizmet bedeli olarak dakika ve saat üzerinden fiyatlandırma uygulamaktadır. Dakika ücreti 0,60 $, saat ücreti olarak da 40$’a kadar ücret talep edilmektedir.

5)Patreon – Sanatçı Platformu

basarili-girisim-fikirleri-patreon

Reddit kurucusu Alexis Ohanian ve Sam Altman tarafından ortaya konulan bu girişim örneği, sanatçılara internet üzerinden maddi ve manevi destek sağlamaktır. Yetenkli sanatçılar Patreon platformu aracılığıyla içerik ekleyerek bağış toplayabilmektedir. Yazar, şair veya müzisyenlere özel kişisel web sayfası oluşturma ve içerik ekleme imkanı tanıyan Patreon 2013 yılında kurulmuştur. Girişim, 17 milyon dolar değere ulaşmıştır.

4)Shyp – Kargo Girişimi

basarili-girisim-fikirleri-shyp

Basit bir kargo girişimi gibi görünen Shyp, insanlara fotoğrafını çekeceği ürünleri birkaç dakika içinde kuryeleme imkanı tanımaktadır. Shyp insanların adreslerinden ürünleri alıp anlaşmalı kargolara iletmektedir. Günlük gönderi sayısı 10 bini geçen bu girişim, kurye ücretini ek olarak alırken uygun fiyatlı kargo hizmeti sunmaktadır. 64 milyon dolar yatırım aldığı bilinmektedir.

3)Postmates – Kurye Uygulaması

basarili-girisim-fikirleri-postmates

Restoran, bakkal, terzi, kuru temizleme veya benzeri işletmelerle iletişime geçerek istediğiniz her şeyi kapınıza getiren mobil uygulama, yine bir kurye hizmeti vererek başarılı girişimcilik örnekleri arasında görülmektedir. Hızı ve kategori bakımından sınırsız olması Postmates girişimine artı özellikler kazandırmaktadır. Yatırımcılar tarafından 140 milyon dolar yatırıma layık görülmüştür.

2)Operatör – Sanal Asistanlık Uygulaması

basarili-girisim-fikirleri-operator

En uygun otobüs veya uçak bileti, en uygun hediye, en uygun otel veya rezervasyon gibi hizmetler sunan Operatör girişimi, bir nevi sanal asistanlık uygulaması olarak bilinmektedir. Uber kurucusu Garret Camp tarafından kurulan Operatör girişiminin diğer sanal asistanlık uygulamaları ile karşılaştırıldığında çok daha geniş kapsamlıdır. Bu nedenle başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alır ve 10 milyon dolar yatırım almayı başarmıştır.

1)Slack – E-mail’den Uzaklaştırma Girişimi

basarili-girisim-fikirleri-slack

Slack, mail sisteminin yerine alternetif olabilecek ve daha kullanışlı bir çözüm üretmektedir. İşletmeler ve ofisler arasında iletişimi sağlamak amacında olan girişim, iş dünyasına hizmet eden bir iletişim uygulamasıdır. Kullanıcılar, Slack platformu aracılığıyla anlık olarak mesajlaşma ve dosya paylaşımı yapabilmektedir. Ek özellikleriyle grup sohbeti gerçekleştirebilmekte, kullanıcıların birlikte çalışmasına olanak tanımaktadır. Slack iş dünyasında başarı sağlayan girişim fikirleri arasında oldukça yüksek, 340 milyon dolar gibi bir yatırım  almayı başarmıştır.

 Bir Cevap Yazın

Beş × Üç =

Hemen Ara