Backlink Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

[hfcm id=”1″]

Sözcük anlamı “geri bağlantı” olan backlink; bir web sitesinin, diğer bir web sitesinin herhangi bir sayfasına ait linkini barındırması anlamına gelir.

Bir web sitenin diğer web sitesine metin veya görsel bazlı bir link çıkışı sağlaması, yani backlink verdiği adrese yönlendirmesi; referans olması olarak yorumlanabilir. SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları için önemli maddelerden birini oluşturan backlink, sağladığı katkı kadar zararlı da olabilir. Bu nedenle SEO kriterlerine uygun bir biçimde backlink çalışması yapılmalıdır.

Backlink Ne İşe Yarar?

Arama motorları için güvenilirlik ve işlevsellik açısından önemli bir web sitesi olduğunun kanıtlaması; Google, Yandex, Yahoo ve benzeri arama motorlarının gözünde değerli, sıralaması yüksek web sitelerinden alınmış backlink’lere bağlıdır. Kısaca kaliteli backlink dediğimiz bu web siteleri, arama motoru botları tarafından adresin sıklıkla ziyaret edilmesini sağlar. Hem ziyaretçi sayısını artıran backlink, yeni bir web sayfasının daha hızlı index almasına yardımcı olur hem de referans olarak kalıcı katkıda bulunur.

Kaliteli backlink bulmak için doğru kriterler nelerdir?

 • Pagerank değeri
 • Trustrank değeri
 • Alexa değeri
 • Backlink değeri

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, bir web sayfasının belirlenen anahtar kelime(ler) için arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamak adına, yani SEO (Serach Engine Optimization) adına yapılan bir çalışmadır. Backlink çalışmasına başlamadan önce neler yapılmalıdır?

 • Web sayfası optimize edilmelidir.
 • Anahtar kelime, sayfalarda (doğru oranda) yer almalıdır.
 • Anahtar kelime, başlık etiketlerinde geçirilmelidir.
 • Anahtar kelime ile ilgili sayfa oluşturulmalıdır.
 • Anahtar kelime ile ilgili sayfalarda özgün içerikler veya makaleler yayınlanmalıdır.

Optimizasyonu tamamlanmış bir web sitesi için backlink çalışmasına başlamak çok daha faydalı olacaktır ki yayımlanan özgün makalelerin içeriği ve kalitesi de backlink’lerinize değer katacaktır. Google gibi arama motorları için SEO uyumlu makaleler yayımlamak hem web siteye trafik sağlar hem de index almak için faydalı olmaktadır. Peki, backlink alma yöntemleri nelerdir? Backlink nasıl alınır?

Backlink Alma Yöntemleri

Doğal backlink: Doğal yollarla alınan backlink oldukça değerlidir. Hem karşılıksız hem de elle, backlink çalışması gereği yapılmamış olması arama motorları için en önemli yöntemi doğal backlink yapar. Sizin web sitenizden bir parçayı insanlara fayda getirdiği için yerleştirmesi sonucu oluşabilir veya ilgi çekici bir içerik bağlantısı ise kaynak olarak gösterilebilir. Daha da somut bir biçimde anlatmak gerekirse web sitenizde yer alan bir yazılımın (kodun) başka bir web site tarafından kopyalanması doğal bir bağlantı oluşturur.

Tanıtım yazısı: Pagerank, trustrank ve Alexa değeri yüksek forum ve haber sitelerinden alınan backlink çeşididir. En faydalı link alma yöntemlerinden biridir. Genellikle para karşılığı haber sitelerinden alınır. Kendi tanıtım amaçlı içeriğinize link verilecek anahtar kelimelerinizi belirleyerek anlaştığınız web sitesine iletebilirsiniz. Tanıtım yazısı almak için güncel forum sitelerinden kaynak bulabilirsiniz.

Yorum backlink: Bloglarda ve forumlarda yorum içerisine yerleştireceğiniz link ile kendi web sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Google gözünden çok büyük bir değeri olmasa da yorum backlink alırken sektörünüz veya alanınızla ilgili bloglarda veya forumlarda kendinizi gösterebilirsiniz. Sayısını abartmamakla birlikte verimli bir biçimde kullanabilirsiniz. Bunu yaparken a href kodu kullanmanız size daha fazla katkı sağlayacaktır. Böylece anahtar kelimenize link verebilirsiniz. Anchor text adı verilen bu terim, a href kodu ile sağlanır.

Örnek: <a href=”https://www.reklowebtasarim.com/”>web tasarım</a>

Burada “www.reklowebtasarim.com” adresine yönlenecek bağlantı, anahtar kelime (keyword) olarak belirlenen “web tasarım” kelimesine verilmiştir.

Profil backlink: Yerli ve yabancı web sitelerinde kullanıcı oluşturduktan sonra profile eklenen link ile oluşturulur.

Banner link: Web sitelerinde yer alan görsellere veya banner’lara verilmek suretiyle alınan backlink çeşididir.

Footer link: Web sitelerinde en altta yer alan “footer” kısmına verilen backlink çeşididir. Etkisi diğer linklere göre daha azdır. Bunun sebeplerinden biri de web sitenin her sayfasında yer alması sebebiyle arama motorları tarafından olumsuz algılanabilmesidir.

Sosyal paylaşım platformları: Facebook, Twitter, Pinterest, Google Plus başta olmak üzere ssosyal medya üzerinde yapacağınız link paylaşımı size hem trafik artışı, hem de backlink değeri bakımından fayda sağlayacaktır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tüm bu yöntemleri uygularken arama motorları gözünde spam olarak algılanmamak için çalışmanın doğallığına dikkat etmelisiniz. Eğer henüz yeni bir web sitesi iseniz Google, az miktarda güncelleme ile alınan yüzlerce backlink sonucu Sandbox’a düşmenize sebep olur. Siz de SEO çalışması yaparken ceza almamak için spam olarak algılanabilecek agresif backlink almaktan uzak durmalısınız. Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir:

 • Google tarafından Sandbox’a düşürülmüş, ceza almış sitelerden backlink alınmamlıdır.
 • Kopya içeriğe sahip web sitelerinden backlink alınmamalıdır.
 • Trustrank, pagerank, Alexa değerleri düşük web sitelerinden backlink alınmamalıdır.
 • Sıralama olarak sizden daha aşağıda yer alan web sitelerinden backlink alınmamalıdır.
 • Sektörünüzle, alanınızda veya kategorinizde yer almayan web sitelerinden backlink alınmamalıdır.
 • Hacklenmiş web sitelerinden backlink alınmamalıdır.
 • Zararlı içeriğe sahip web sitelerinden backlink alınamalıdır.
 • Aşırı sayıda link çıkışı yapmış web sitelerinden backlink alınmamalıdır.
 • Index almamış web sitelerinden alınan backlink’ler fayda sağlamaz.
 • Kısa sürede silinecek backlink’lerden uzak durulmalıdır.

 

 12 yorum

Bir Cevap Yazın

Bir × 2 =