Awwwards’ın Gözünde En Değerli 5 Kurumsal Web Sitesi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Bu yazımızda dünya çapında web tasarım alanında yeni trendlere ve gelişimlere öncü olan web tasarım ajanslarının geliştirdiği ve sektörün duayenlerinden tam not almayı başarmış beş adet kurumsal web tasarım örneğini inceleyeceğiz. Fakat incelememize başlamadan önce Awwwards’ı daha önce duymamış okuyucularımızın olabileceğini varsayarak Awwwards hakkında biraz bilgi edinelim.

Awwwards bünyesinde barındırdığı web tasarım uzmanları, grafikerler, reklamcılar vb. web tasarım sektöründe söz ve emek sahibi olan uzman kişiler aracılığı dünya çapında en özgün en yaratıcı ve en kaliteli web sitelerini belirlemeye çalışan bir kuruluştur. Uzman ekibi haricinde site ziyaretçilerinden de oy toplayarak en iyi web sitesini belirleyen Awwwards elbette birinci seçtiği web sitesini de ödüllendirmeyi unutmuyor.

En özgün ve en şık web sitesini seçerken Awwwards, dört farklı kategoride web siteleri üzerinde değerlendirme yapıyor. Bunlar; tasarım, kullanıcı deneyimi, yaratıcılık ve içerik.

Bu kısa bilgilendirmenin ardından Awwwards’ın açıkladığı en iyi beş kurumsal web sitesi listesine göz gezdirebiliriz. Yazımızın devamına geçmeden önce Awwwards’ı daha yakından tanımak ve icelemek için burayatıklayabilirsiniz.

 

Vodafone Powerful Connections Kurumsal Web Sitesi
kurumsalwebtasarim4

Vodafone Hollanda’nın yapmış olduğu, mobil teknolojinin günümüz insan ilişkilerini nasıl düzenlediğini amaçlayan ve bu konu hakkında insanların yaşanmış hikayelerinin kullanıcıya aktarıldığı bir kampanyanın tasarımı Hollanda’nın en meşhur web tasarım firması tarafından yapılan web sitesidir. Genelde Vodafone’nun Türkiye’de kullandığı kırmızı ağırlıklı renklendirmenin aksine tamamı ile siyah hatlar üzerine kurulan bu web sitesi sadeliği ile ilk puanı kapmayı başarıyor. Ardından hikayeler arası geçişleri ve diğer sayfa tasarımları ile de göze hitap edebilen yapısı ve mükemmel kullanıcı deneyimi ile de en iyi kurumsal web tasarım alanında en iyi ilk beş site arasına girmiş bulunuyor.

Jüri ve ziyaretçi oyları sonucunda aldığı puanlama ise şöyle:

Tasarım: 7.83

Kullanıcı Deneyimi: 7.83

Yaratıcılık: 7.42

İçerik: 7.31

 

Jack Daniel’s Tennessee Whiskey Kurumsal Web Sitesi
kurumsalwebtasarim1

Dünyanın en meşhur viski markasının beklenildiği üzere; viskideki eşsiz kalite ve özgünlüğünü kurumsal imajına yansıttığı gibi, yaptıracağı kurumsal web tasarım çalışmasında da aynı özen ve özveriyi göstermiştir.

Siteye ilk giriş yaptığınız anda sizi bir filtreleme ekranı karşılıyor eğer yaşınız yasal olarak alkollü içecek üreten bir markanın web sitesini ziyaret etmeye uygun değilse sizi maalesef siteye yönlendirmiyor.

Ancak filtrelemeyi aştığınız andan itibaren sizi karşılayan atmosfer sanki Jack Daniels’in üretim alanına girmişsiniz gibi hissettiriyor. Eğer gerçekten bir viski tutkunuysanız siteyi ziyaret ederken burnunuza o kömürün viskide bıraktığı koku gelebilir.

Bünyesinde barındırdığı görsel temalar ve geçiş animasyonları ile viski konusunda olan tecrübesi ile aynı oranda işi bilen bir web tasarım firması ile çalıştığını açıkça belli eden Jack Daniel’s, kurumsal web tasarım yaptırmanın nasıl bir şey olduğuna dair derslerde okutulması gereken bir web sitesi hazırlatmış. aldığı puanlar is şöyle:

Tasarım: 7.09

Kullanıcı Deneyimi: 6.97

Yaratıcılık: 6.87

İçerik: 7.29

 

Google Test My Site Kurumsal Web Sitesi
kurumsalwebtasarim3

Google ile anlaşmalı olarak çalışan bu web sitesi size herhangi bir web sitesininne kadar mobil uyumlu olduğunu değerlendirmek için tasarlanmıştır. Tasarım şekliyle marka kurumsal kimliğini yansıtırken aynı zamanda da Google’dan esintilerin de site içine serpiştirilmesi bu kurumsal kimli daha güçlü göstermiş. Kullanıcı deneyimi konusunda da gayet başarılı olan bu site sade şık ve modern tasarımı ile hem kullanıcılarına güzel bir hizmet sunuyor hem de web tasarım dünyasının bir kuralı olmakla beraber kurumsal web tasarım için de geçerliliği olan mobil uyumluluk konusunda site sahiplerine gereken verileri sunuyor.

Tasarım: 7.84

Kullanıcı Deneyimi: 7.92

Yaratıcılık: 7.62

İçerik: 7.82

 

We Are Soak Kurumsal Web Sitesi
kurumsalwebtasarim2

Soak Digital adlı bir dijital pazarlama ve reklam ajansının kendi web sitesi olan bu yer kurumsal web tasarım nasıl yapılır sorusunun cevabı niteliğindeki web siteleri arasında yerini almış bulunmaktadır. Tek bir web sayfasında tüm ajansın bütün görev ve işlevlerini gayet açıklayıcı bir şekilde sunmanın yanı sıra yaptıkları minik animasyonlarla kullanıcının ilgisini çekmeyi başarabilen bir kurumsal web sitesi oluşturmayı başarmışlar.

Yaratıcılık ve tasarım kategorilerinde en yüksek puanı alan Soak Digital bunu hazırladığı site içi animasyonlara, renk seçimine ve tüm web sitesini tek bir sayfa üzerinden oluşturma fikrine borçlu. Bunlara ek olarak şunları da söylememiz gerekir ki diğer kategoriler de de gerçekten yüksek puanları hak edecek düzeyde kaliteli olmuşlar. Puan çizelgesi ise aşağıdaki gibidir.

 

Doğuş Grup Kurumsal Web Sitesi

kurumsalwebtasarimBaktığımızda göğsümüzü kabartan bu web sitesini yazımızdan gurur ve keyifle ayrılmanız için en sona bıraktık. Awwwars.com’da ödül alabilmeyi başarabilmiş olan bir Türk firmasını görmek elbette hepimizin gözlerini dolduruyor. Elbette uzun uğraşlar ve büyük bir emeğin sonucunda alınabilmiş bu başarının ayrıntılarına da kısaca bir göz gezdirmekte fayda var.

Benzer firmaların web sitelerinde bulamayacağınız türden bir web tasarım tekniğini göreceğiniz bu sitede ana sayfa hem kullanışlı hem de standartların dışında tasarımı ile ilk etapta bile jürinin puanını kapmak için bir neden olmuştur. Bunun yanı sıra sağ taraftan açılan menü sistemi hem kullanışlı olmuş hem de siteye modern bir hava katmış.

Anlaşılan şu ki; Türkiye web tasarım sektöründe özellikle de kurumsal web tasarım alanında çağının gereklerini dile getiren bir web sitesine sahip. Bunu ülkemize kazandırdığı için de Doğuş Grup’a ve sitenin yapımında emeği geçenlere buradan teşekkür etmek istiyorum. Doğuş Grup’un aldığı puanları sizler ile paylaşarak yazımıza da son vermekteyiz. Esen kalın.

Tasarım: 6.96

Kullanıcı Deneyimi: 7.15

Yaratıcılık: 6.79

İçerik: 6.92Bir Cevap Yazın

Yirmi − On Bir =