Apple Kurucusu Steve Jobs Kimdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, saygınlığı ve hayata bakış açısı tarafından idol olarak gösterilen Steve Jobs ile birlikte anılmaktadır. Apple kurucusu Steve Jobs, 24 Şubat 1955 yılında başlayan hikayesine zorluklarla mücadele ederek başlamış, ileri görüşlülüğü ve zekası sayesinde miras bıraktıkları ve insanlara kattıkları ile tüm nesillere hizmet etmiştir.

Steve Jobs Kimdir?

Suriyeli bir müslüman olan babası Abdulfattah Jandali ile Amerikalı olan Joanne Carole Schieble çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Steven, çiftin evliliği reddetmesi üzerine Paul-Clara Jobs ailesine evlatlık verilmiştir. Reed College yıllarında okuluna devam etmeyen Steve Jobs, arkadaşlarının yurt odalarında yerlerde yatmakta, kola şişelerini geri dönüşüme götürerek yediği yemeklerle karnını doyurmaktaydı.

 • Lise yıllarında yaz stajında tanıştığı Steve Wozniak ile Homebrew Computer Clup (Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü) toplantılarına katılmaya başladı.
 • Atari şirketinde teknisyen olarak çalışmaya başlayan Steve Jobs’ın işe başlamasının ardındaki neden Hindistan’a yapacağı gezi için para biriktirmekti.
 • Daha sonraları ilk Apple çalışanı olacak Daniel Kottke ile ruhani aydınlanma amacıyla Hindistan gezisine çıktı.

Ayrıca Atari’de çalışırken ofiste çıplak ayakla dolaştığı ve asla banyo yapmadığı söylenmektedir.

Atari’de çalıştığı dönemde Brekout adlı oyun için görevlendirilen Steve Jobs, aldığı devre kartı işi hakkında yeterli donanıma sahip olmadığı için arkadaşı Steve Wozniak ile ücretin %50’si karşılığında anlaşmıştır. Ancak almış olduğu 5000 $ üzerine Wozniak’a yalan söyleyerek yalnızca 350 $ vermiştir.

Apple Kuruluş Hikayesi

Apple kuruluş hikayesi; 1976 yılında Steve Jobs’ın garajında, Steve Wozniak ile yıllar boyunca topladıkları bilgi birikimi ve beceri sonucu ortaya koymuş oldukları Apple I adlı ev yapımı bilgisayar ile başlamıştır.

apple-kurulus-hikayesi-logo

– Apple kurucusu kimdir?

– Steve Jobs ve Steve Wozniak.

Apple I piyasada yeterli ilgiyi görmese de Apple II adlı cihazın üretilmesi ve şirkete yatırımcı olarak ortak olan Mike Markkula ile hızlı bir yükselişe doğru adım atılmıştır. Apple II, sunulduğu fuarlarda yaptığı büyük sükse ile ardından piyasaya sunulan Apple Computer ve Apple III cihazlarını gölgede bıraktı.

1983 yılında şirketin büyümesini sağlamak amacıyla profesyonel bir yönetici arayışına giren Apple kurucusu Steve Jobs tarafından, Pepsi-Cola’nın CEO’su John Scully göreve alındı.

“Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek mi?”

Steve Jobs Nasıl Kovuldu?

steve-jobs-kimdir-apple-hayati

1984 yılında Jef Raskin ve Steve Jobs grafik arayüz kullanan ilk kişisel bilgisayar olan Macintosh’u piyasaya sundu. Mac satışlarının 1984 sonlarına doğru düşüş yaşaması sonucunda Steve Jobs, performans anlamında düşük seviyede olan Macintosh’un fiyatını düşürmek istemiştir. Apple II’ye ayrılan reklam bütçesini de Mac nazarında kullanılmasını Apple CEO’su John Sculley’den talep eden Jobs, red cevabı almıştır. Sculley, tam aksine satışların düşük olmasının nedeninin Macintosh’un fiyatının değil, yazılımı olduğunu savunmuştur. Bunun sonucunda Sculley, Jobs’ı Macintosh Bölüm Başkanlığı görevinden almıştır.

 • Mayıs 1985’te Steve Jobs kendi kurduğu Apple şirketinden kovulmuştur.

NeXT

Steve Jobs zaman kaybetmeden NeXT Computer’ı kurdu. NeXT iş istasyonları, magnezyum kasası, ileri teknolojisi ve elbette ki ekonomik seviyesi nedeniyle yalnızca belli bir kitleye hitap edebiliyordu. NeXTcube, Jobs tarafından “sadece kişisel değil, kişiler arası bir çalışma istasyonu” olarak tanımlanmıştı. IBM ile işbirliğine gitti.

Pixar

1986’da The Graphics Group’u (Pixar) Lucasfilm’den (Star Wars yaratıcısı George Lucas), 10 milyon dolar karşılığında satın alarak çalışanlarının yarısını kovmuştur. Pixar, sonrasında Disney ile işbirliği  yaparak “Toy Story, A Bug’s Life, Toy Story 2, Monsters, Finding Nemo, Cars, Ratatouille, Wall-E, Up” gibi pek çok animasyon filmine imza atarak başarı sağlamıştır.

Steve Jobs’ın Yuvaya Dönüşü

Microsoft’un Windows 95 hamlesi ile rekabet etmekte ve kullanıcıların parça sıkıntısı çekmesi üzerine zarar ettiğini açıklayan Apple, 1996 yılında NeXT’i, 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Böylece Apple kurucusu Steve Jobs, resmi olmasa da perde arkasındaki CEO durumuna geldi. Apple için olumsuz etki yarattığını düşündüğü birtakım projelere (Newton, Cyberdog, OpenDoc) son verdi. NeXTSTEP yazılımı ise Mac OS X işletim sistemi için temel oluşturdu.

apple-kurucusu-steve-jobs-kimdir

 • 1999 yılında iMac serisi başlatıldı.
 • 2000 yılında iPod tanıtıldı.
 • 2003 yılında iTunes tanıtıldı.
 • 2003 yılında Steve Jobs’a pankreas kanseri teşhisi kondu.
 • Pixar, 2006’da Disney tarafından 7.4 milyar dolar karşılığında satın alındı.
 • 2007 yılında iPhone tanıtıldı.
 • 2010 yılında iPad tanıtıldı.
 • 2011 yılında şirketin piyasa değeri 340 milyar doları aştı.
 • 2011 yılında Apple CEO’su Tim Cook oldu.
 • 2011 yılında Steve Jobs vefat etti.

 

“1984” isimli ilk Macintosh reklam filmi, Super Bowl maçı devre arasında 900.000 dolar karşılığında yayınlanmıştır.6 yorum

Bir Cevap Yazın

İki × 4 =

Hemen Ara