Anchor Text Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

Anchor text; site dışı SEO tekniklerinden birisi olarak kelime anlamı çapa metin ya da bağlantı metnidir, terim anlamı ise bir web sayfası içerisinde yer alan bir kelime veya kelime grubundan verilen tıklanabilir bağlantılardır.

Site dışı SEO yani Off Page SEO uygulamalarının büyük bir bölümünü oluşturan anchor text kullanımı doğru bir şekilde yapıldığında sıralamanıza önemli katkılar sağlarken yanlış kullanımı ise ceza almanıza neden olacaktır. Dolayısıyla SEO çalışması yaparken en önemli kuralımız olan doğallık kavramı burada da uygulanmalıdır. Yaptığımız çalışmalar abartıya kaçmadan normal bir düzeyde ilerlemelidir.  Site dışı SEO çalışmalarının doğru bir şekilde ilerlemesi ve yaptığınız çalışmaların meyvesini alabilmeniz açısından doğru bir anchor text kullanımı oldukça önemlidir.

anchor text

Sadece site dışı değil site içi linklemelerde de kullandığımız anchor textler bir metnin açıklaması için de kullandığımız anahtar kelimelerimizi de kapsamaktadır. Bunu yaparken metin içerisinde bağlantısı olan yani anchor text olarak seçtiğimiz kelimeyi farklı bir renk ya da bold yapmamız anlaşılabilirliğini artıracaktır.

Anchor Text Kullanımının Önemi

Site dışı SEO çalışmasının önemli bir kısmını backlinkler oluşturur. Dolayısıyla bu backlink çalışmalarını bağladığımız anchor textler de bu ölçüde önemlidir. Çalışma yaparken bu iki kriteri birbirinden ayrı değilde bir bütün olarak düşünmemiz oldukça fayda sağlayacaktır. Penguen güncellemesine kadar bu anchor textler, Google’ın bir web sitesinin ne ile alakalı olduğuna karar vermesinde en önemli bilgi kaynağı olarak karşımıza çıkmaktaydı. Fakat yapılan diğer güncellemeler ve algoritma değişikliği ile fazla ve yanlış kullanılan anchor textler ceza sebebi olarak karşımıza çıkmaya başladı. Dolayısıyla çalışma yaparken bu konuya hassasiyet göstererek çalışmalarımızı doğal bir şekilde yürütmeliyiz.

Anchor Text Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Penguen güncellemesi ile birlikte sürekli aynı anchor text üzerinden bağlantı veren siteler spam olarak algılandığı için ceza almaya başladılar. Çünkü sürekli aynı anahtar kelimeden link almak artık eskisi gibi yükselme sağlamıyor aksine sizin ceza almanıza ve sıralama kaybı yaşamanıza neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek amacıyla backlink çalışması yaparken anchor text kullanımımız çeşitlendirilmeli ve farklı farklı anahtar kelime hedeflemesi yapmalıyız.

Doğal bir çalışma ile hem Google’a kendimizi tanıtıp hem de sıralamada yükselmemiz mümkün olacaktır. Bunun için anchor text çeşitlerini bilmemiz ve doğru zamanda kullanmamız gerekmektedir. Anahtar kelimelerimizin türevlerini kullanmak bunun en basit örneği olacaktır. Tekrar vurgulamakta fayda var anchor text metinlerin çeşitlilik sağlaması bu konudaki en önemli kriterlerden birisidir.4 yorum

Bir Cevap Yazın

On İki − İki =