Adobe Flash Ne İşe Yarar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Adobe Flash programı, etkileşimli web sitesi ve dijital animasyonlar oluşturmak için gelişmiş bir ortam sunmaktadır. Flash, videolar, grafikler ve animasyonlarla desteklenen ilgi çekici uygulamalar oluşturmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinizi Flash’ta oluşturabilir veya diğer Adobe uygulamalarından alabilir, hızlı bir şekilde basit animasyonlar tasarlayabilir ve AdobeScript programını kullanarak ileri düzeyde etkileşimli projeler geliştirebilirsiniz.

Adobe Flash Ne İşe Yarar?

Animasyon, nesnelerin belirli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşen hareketleri ya da değişimleridir.

Animasyon bir kutunun bir kareden diğerine geçilirken sahne boyunca hareket etmesi şeklinde çok basit bir formda olabilir. Çok karmaşık animasyonlar hazırlamak da mümkündür. Bir karakterin birçok farklı özelliğini animasyonla birbirinden bağımsız olarak canlandırabilirsiniz. Örneğin; kollarını ve bacaklarını, gözlerini, kulaklarını veya dilini.

adobe-flash-nedir

Nesneleri hareket ettirebilir, nesnelerin renklerini ya da saydamlık özelliklerini, boyutlarını hatta şekillerini bile değiştirebilirsiniz. Adobe Flash’ta nesnelere animasyon uygulamak için zaman çizelgesinde çeşitli anahtar kareler oluşturursunuz. Flash, her anahtar karede sahnenin geçerli durumunu kaydeder. Nesnelerin konumunu, rengini, boyutunu, şeklini ve diğer özelliklerini.

Adobe Flash ile metinler, grafikler, sesler, videolar ile çalışabilir, sembol oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Adobe Flash ile Animasyon Nasıl Yapılır?

Kademeli olarak ilerleyen bir animasyon oluşturmak istiyorsanız, her kare için bir anahtar kare oluşturabilir ve bunların her birinde nesnelerde küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Flash’ta hareket arası ve şekil arası Oluştur’ların sağladığı avantajları kullanmak işini çabuklaştıracak ve kolaylaştıracaktır. Bu yöntemlerde siz başlangıç ve bitiş hareketini oluşturursunuz ve ara kareleri sizin yerinize Flash ayarlar.

flash-nasil-kullanilir

Hareket arası tekniğinde, sahne üzerindeki konumda ve büyüklük, renk ya da diğer özelliklerde gerçekleşen değişiklikler için animasyon kareleri oluşturulur. Şekil arası tekniğinde, bir şekli başka bir şekle dönüştürmek için animasyon kareleri oluşturulur. Örneğin, kare şeklinin daire şekline döndürülmesi gibi. Bu değişikliği nesnenin farklı özelliklerini ayarlayarak gerçekleştirmek mümkün değildir. Animasyonda başlangıçtaki nesne ile sonuçta elde edilen nesne tamamen farklıdır. Şekil araları bir şekli başka bir şekle dönüştürürken bu dönüşümün düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Adobe Flash, ayrıca düz bir yol üzerinde gerçekleşen hareketlere göre çok daha karmaşık olan hareketleri animasyonla hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan bir yöntem sunar. İstediğiniz kadar karmaşık bir yola sahip bir hareket kılavuzu oluşturabilir, daha sonra nesnenizi bu kılavuza bağlayabilir ve hareket arası uygulayabilirsiniz. Flash, animasyon karelerinde ilerlerken nesnenin yolun üzerinde kalmasını sağlar.

 Bir Cevap Yazın

14 + Beş =

Hemen Ara