Adobe Fireworks Ne İşe Yarar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Adobe Fireworks CC, güçlü bir tasarım ve grafik editörüdür. Adobe Dreamweaver ise güçlü bir web sayfası yazma ve web sitesi oluşturma programıdır. Fireworks ve Dreamweaver birlikte kullanıldıklarında eksiksiz bir web geliştirme çözümü sunan güçlü bir çift web tasarım aracı olarak karşımıza çıkar. Siz grafiklerinizi tasarlar ve optimize ederken, HTML sayfalarını oluştururken ve web grafiklerini sayfaya yerleştirirken söz konusu programlar iş akışınıza yardımcı olan bütünleşik özellikleri sunar.

Adobe Fireworks Ne İşe Yarar?

Adobe Fireworks hem bitmap (yani piksel tabanlı) düzenleme ortamı hem de vektörel bir çizim programıdır. Bu iki çizim yöntemi Fireworks uygulamasında birleşerek size güçlü ve çok yönlü bir araçlar kümesi sunar.

Bitmap’ler, piksellerden oluşan resimlerdir. Bir tuval üzerindeki bir resimde olduğu gibi bir hatayı kaldıramazsınız; bu hatayı silmeli veya hatayı boyayarak kapatmalısınız. Vektörel nesneler, matematiksel çizgilerden oluşan resimlerdir. Bu yüzden kolaylıkla taşınabilir, yeniden şekillendirilebilir ve hatta silinebilirler.

fireworks-nedir

Adobe Fireworks Nasıl Kullanılır?

Fireworks, bitmap resimlerinin görünümü ile vektör grafiklerin esnekliği, kontrol edilebilirliği ve düzenlenebilirliği tek bir ortamda birleştirir. Nesneler üzerinde yumuşak, belli belirsiz gölgeler oluşturduktan sonra nesnenin şeklini değiştirdiğinizde, gölgenin yeni şekile göre yeniden oluşturulduğunu görürsünüz. Bir bitmap resmi düzenlemek ile vektörel bir nesne üzerinde değişiklik yapmak iki farklı işlemdir.

Fireworks’teki araçlar paneli, uygun araçları seçebilmenizi kolaylaştırmak için bir vektör araçları kümesine ve bir bitmap araçları kümesine bölünmüştür. Eğer bir bitmap resmi seçiliyken vektör aracı kullanırsanız, Fireworks otomatik olarak vektör düzenleme moduna geçer. Eğer bir vektör nesnesi seçili durumdayken bir bitmap aracı seçerseniz, tuvalde bir bitmap nesnesi varsa bitmap düzenleme moduna geçersiniz. Eğer bir bitmap nesneniz yoksa, imleç evrensel olarak kabul edilen “hayır” sembolüne dönüşür ve sizi uyarır. Fireworks, bir vektör nesnesi üzerinde bir bitmap aracı kullanmanıza izin vermeyecektir.

firewoks-nasil-kullanilir

Adobe Fireworks uygulamasını çalıştırdığınızda yeni bir Fireworks dosyası oluşturmak veya mevcut bir Fireworks dosyasını açmak için seçenekler içeren bir başlangıç sayfası görüntülenir. Bu sayfada, ayrıca son kullandığınız dosyalara ait bir liste de bulunur. Bu dosyaları açmak için sadece tıklamanız yeterli olacaktır. Oldukça zaman kazandırıcı bu özellik sayesinde güncel bir dosyayı açmak için sabit diskinizde dolaşmanıza gerek kalmaz.

 Bir Cevap Yazın

8 + On =

Hemen Ara