Sosyal Medya Ajansları Nasıl Çalışır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Sosyal medyanın ne kadar önemli bir konu olduğunu ve sosyal medya yönetiminin asla sadece sosyal medya yönetmek olmadığını önceki yazılarımızda anlatmıştık. Sosyal medya yönetimini sosyal medya ajanslarına bırakmak istediyseniz en doğrusunu yaptınız. Peki bu sürecin sonrasının nasıl işlediğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız hemen anlatalım…

Sözleşme imzalanmalı

Bir sosyal medya ajansıyla anlaştığınızı varsayalım. Anlaşmayı yaptıktan sonra mutlaka sözleşme imzalanmalı. Sözleşmede ise yapılacak şeyler ve karşılığında anlaşılan miktar belirlenmeli. Sözleşme imzalanmayınca anlaşılan miktarın ödemesi konusunda sıkıntılar olabiliyor. Söz verilen tarihte değil de günler, hatta aylar sonra paralar ancak alınabiliyor. Bu oldukça sıkıntılı bir durum. Bu sebeple mutlaka sözleşme imzalanmalı. Sosyal medya ajansı, sözleşme imzalayarak hukuki olarak kendini güvence altına almalıdır.

Marka tanınmalı

Sözleşme imzalandıktan sonra sosyal medya ajansları, markaya brief taslağı göndermelidir. Bu brief taslağında markayı tanımak amacıyla belli başlı sorular vardır. O sorulara marka temsilcisi tarafından cevaplar verilmelidir. Markadan alınan brief doğrultusunda sosyal medya uzmanları artık markayı daha iyi tanımış, markanın beklentilerini daha iyi anlamış olur.

sosyal-medya-brief-ornagi

Sosyal medya stratejisi oluşturulmalı

Sosyal medya ajansı, briefi aldıktan sonra artık sosyal medya stratejisini oluşturabilir. Sosyal medya stratejisinde ajansın neler yapacağını, neler yapması gerektiğini oluşturur. Rakip analizi kısmında hangi rakiplerin inceleneceği, uygun reklam modellerinin belirlenmesi, detaylı reklam hedeflemeleri, içerik planlaması, kullanıcı takibi ve yönetimi, reklam yönetimi ve raporlama şekilde bir strateji oluşturur. Bazı ajanslarda sosyal medya stratejisi kısmı yoktur. Ama bu kısım olmalıdır. Müşteriye gönderilmelidir.

Sosyal medya ajansı, oluşturduğu stratejiyle işini artık daha da kolaylaştırmıştır ve yapacağı şeyleri artık belli bir program çerçevesinde yapacaktır. Sosyal medya stratejisinden sonrasındaki aşamada ise içerik oluşturma kısmına geçilir.

İçerikler oluşturulmalı

Paylaşılacak olan içerikler, sosyal medya uzmanları tarafından hazırlanmalı. İçerikler görsel ağırlıklı hazırlanırsa tabii ki daha iyi olur. Çünkü istatistikler bize gösteriyor ki görsel içerikler, yazılı içeriklere göre daha çok tıklanıyor. Hazırlanan bu içerikler haftalık veya aylık olarak hazırlanmalıdır. Bu, sosyal medya ajansı tarafından daha kolay hale gelir.

Hazırlanan bu içerikler markanın muhatabına, temsilcisine gönderilmelidir. Gönderilen içerikler marka temsilcisi tarafından onaylanmalıdır. İçeriklerde herhangi bir düzenlenmesi gereken yer varsa düzenlemelere gidilmelidir.

Müşteriyle mesafeye dikkat edilmeli

İçeriklerin onaylanması kısmındaki mesafe çok önemlidir. Bu noktada ajans kısmındaki müşteri temsilcisi kendisini ezdirmemeli. Kendisine sosyal medyacılık taslayan markadaki muhatabına işin nasıl olması gerektiğini sebep sonuç ilişkisi çerçevesinde anlatmalıdır. Zaten kendini ispatlamış bir ajanssanız marka size güvencek ve içeriklerinizi onaylayacaktır. Fakat böyle durumlara hazırlıklı olmakta fayda var, bu tip insanlar karşınıza çıkacaktır.

Sosyal medya ajansı’nın içerikleri planlayarak önceden müşteriye göndermesinin avantajları vardır. Sonrasında ortaya çıkabilecek bir hatanın önceden önüne geçilebilmektedir. Kaldı ki sonrasında da eğer bir sorun ortaya çıkarsa marka sizi suçlayamaz, çünkü zaten onay vermiştir. Bu sebeple içerikleri haftalık veya aylık olarak müşteriye göndermelisiniz.

İletişim sıcak tutulmalı

Bu aşama da bittikten sonra artık içerikler zamanı geldiğinde paylaşılmalı veya önceden planlanmalıdır. İçerikler paylaşıldıktan sonra içeriğe yapılan yorumlara, sorulan sorulara mutlaka cevap verilmelidir. Bu, markaya olan güveni arttıran bir durumdur.

Sosyal medya itibar yönetimidir

Sosyal medya ajansı aynı zamanda itibar yönetimi yaptığı için içeriklere verilen cevaplar çok çok önemlidir. İmla hataları, kullanıcıları yanlış bilgilendirmek kesinlikle marka imajını olumsuz etkilemektedir. Bir sosyal medya ajansı bunlara çok dikkat etmelidir.

Raporlama yapılmalı

Sonrasında ise artık raporlama kısmı var. Raporlama haftalık veya aylık olabilir. Raporlamada içerik performanları, rakip analizi, reklam harcamaları, hesapların durumları gibi konular olmalıdır. Raporlama kısmı, aslında başarınızın ölçüleceği bölümdür. Performansınızı müşteriye gösterdiğiniz bölümdür. Eğer sosyal medyada büyük bir başarı elde ettiyseniz raporun gönderileceği zaman gururlu olursunuz.

Evet, sosyal medya ajansları farklı prensiplere sahip olsalar da temelde bu şekilde çalışmalıdır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Sosyal medya ajanslarına, rakiplerimize bol etkileşimli günler dileriz. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…Bir Cevap Yazın

On Dokuz − Dokuz =